Grivita

Andres Marina-Corina - Secrieru Maria-Georgiana (57.Ke5)

Negrul la mutare :

1. In cate mutari transforma negrul si pe ce camp?

2. In cate mutari transforma albul si pe ce camp?

3. Care este cea mai buna mutare a negrului si rezultatul final la joc perfect?

Rezultate foarte bune ale copiilor de la Scoala Gimnaziala nr.1 Grivita, ce studiaza sahul gratuit in parteneriat cu Palatul Copiilor Galati la Campionatul National Scolar GSL pe clase – Faza Judeteana :

O rectificare : toți cei clasati pe podium se califica la Faza Nationala, astazi la Gimnaziu Anca Calin(locul III fete clasa a VII-a) ridicand numarul calificatilor din Grivita la 5.

Clasa a III-a fete : locul I Angela Caraiman 4,5p/7 – calificata la Faza Nationala!!!, locul al II-lea Loredana Ghenea 3,5p, locul al III-lea Irina Constandache 3p.

Clasa I – 13.Maximo Caraiman 2p.

Clasa a II-a locul III – Raimondo Beldie 5p./7, locul III fete Miruna Marus 2p., 9.Costi Ciubotaru 3p.

Clasa a III-a 8.Stefan Constandache 2p, 9. Vlad murgoci 1p

Clasa a IV-a locul IV-V fete Nicoleta Calin 3p., 7.Alin Mazilu 3,5p. cu un joc foarte bun, 10.Timi Gheorghiu 3p.

Teme pentru vacanta

Clasament  :

1. Timeea Grigorescu(GL) 21,5p

2. Raimondo Beldie 17p .

3.  Nicoleta Calin 13p.

4. Ovidiu Lupu  12.p

5. Costache Ciobotaru  11p.

6. Angela Caraiman  10p.

7. Alin Mazilu  8p.

8. Alexandru Saghian(Tecuci)  8p.

9. Gabriel Sardare  8p.

10. Petru Cristea(Tecuci) 6p.

11. Loredana Ghenea 6p.

12. Irina Constandache 5p.

13. Stefan Constandache 4p.

14. Maximo Caraiman 4p.

15. Traian Volanschi(Tecuci)3,5p.

16. Alesia Alecu 2p.

17. Timi Gheorghiu 2p.

18. Andrei(Tecuci) 2p.

(pentru rezolvarile cu ajutorul indicatiilor se adauga maxim 0,5/exercitiu)

A. Un prim set de incalzire.Vor urma si altele.Cei ce trimit rezultatele in timpul vacantei, in mesaj privat pe facebook sau la jugarul@yahoo.com vor primi si un bonus si indicatii

Setul 2 – Albul muta – Probleme in 2 mutari

13.Grivita13

14.Grivita14

15.Grivita15

16.Grivita16

17.Grivita17

18.Grivita18

19.Grivita19

20.Grivita20

21.Grivita21

22.Grivita22

23.Grivita23

24.Grivita24

Albul muta – probleme intr-o singura mutare

1.Grivita1

2.Grivita2

3.Grivita3

4.Grivita4

5.Grivita5

6.Grivita6

7.Grivita7

8.Grivita8

9.Pos1

10.Pos2

11.Pos3

12.Pos4

Rezultate deosebite ale elevilor Scolii Gimnaziale Grivita la Cupa Floriilor Gologanu-jud.Vrancea

Nu mai putin de 20 copiii din Grivita, toti studiind gratuit sahul intr-un parteneriat cu Palatul Copiilor Galati, s-au deplasat la Gologanu, la un concurs organizat in conitiii foarte bune de Primaria Gologanu in colaborare cu CSM Focsani 2007, absolut nici unul dintre ei nedezamagind, desi numai jumatate s-au intors cu medalii :

20190407_155245

Larisa Plesa – clasa a II-a – 1,5p – desi la debut, un rezultat profund nedrept pentru jocul foarte bun prestat de Larisa, care a dat dovada de rabdare, atentie, coerenta, ce i-au si adus pozitii bune pe tabla, ea fiind poate cea mai grijulie din concurs in alegerea fiecarei mutari, singurul motiv pentru care nu a puctat mult mai bine fiind timpul de joc – cu siguranta la sah clasic va obtine rezultate mult mai bune.

20190407_123932

Miruna Marus – clasa a II-a – 1p. -  un joc si o coerenta mai bune decat o arata rezultatul, cauzat si de timpul prea scurt la care s-a jucat – cu incredere si perseverenta, Miruna poate obtine rezultate bune curand.

20190407_124447

Vlad Murgoci – cl. a III-a – 1,5p – o atitudine si un joc mai bune decat la antrenamente, apreciabile pentru debut, pe care daca si le va imbunatati vor veni si rezultatele.

20190407_171034

Iulia Trandafir – cl. a III-a – 2p. – un debut promitator, ce va fi urmat de rezultate bune daca va persevera.

20190308_140647

Petrisor Calin – cl. a II-a – 2p. – un progres evident si o atitudine mult mai buna decat o aratase la antrenamente.

20190407_095722

Gabi Sardare – cl. a II-a – 2,5p - un copil foarte talentat ce isi va demonstra calitatile curand, daca va avea rabdare si va persevera.

20190407_121927

Timeea Panzariu – cl. a III-a – 3p - un progres important in ultima perioada, si un joc in crestere evidenta.

20190407_105706

Ovidiu Lupu – cl. a II-a – 3p. – coerent, calm, atent, Ovidiu se anunta un sahist de calitate, numai timpul prea scurt impiedincandu-l sa fie printre premianti si acum.

20190407_105549

Irina Constandache – cl. a III-a – 3p – printe cele mai promitatoare talente ale scolii, cu probabil cel mai constant si coerent joc, avand ciudata nesansa de a intalni intotdeauna cei mai buni jucatori(fara sa se planga de asta) – daca isi va pastra increderea si va persevera, va obtine performante surprinzatoare foarte curand.

20190308_140603

Stefan Constandache – Cl. a III-a – 3,5p – in ciuda temperamentului vulcanic si a unei imense energii ce pare greu de stapanit, cand este hotarat, Stefan da dovada de o coerenta si o capacitate de analiza nebanuite. Sunt convins ca pe masura ce se va maturiza, ne va surprinde pe multi cu calitatile lui intelectuale si de a performa.

20190407_121939

Maximo Caraiman – cl I – 3,p – mentiune speciala – mezinul delegatiei a dovedit un progres important si promite rezultate pe masura curand.

20190407_141105

Angela Caraiman – cl a III-a – 4p. – mentiune speciala – cu mai multa increde si mai putina teama de a dezamagi, Angela va obtine curand performante foarte bune la nivel competitional, ea avand caliati deosebite.

20190407_140328

Loredana Ghenea – cl. a III-a – 4p – locul 3 fete – cand se ambitioneaza, Loredana da dovada de o maturitate si o capacitate de lupta deosebite.

20190407_140353

Anca Calin – cl. a VII-a – 5p. – locul II fete - dupa un inceput excelent cu 4p/4, si o pozitie foarte buna in partida a V-a, Anca parea ca va lupta cu sora sa pentru castigarea concursului, lucru care sper ca se va si intampla foarte curand, cu ceva mai multa atentie.

20190407_140300

Timi Gheorghiu – cl. a IV-a – 4,5p – locul 3 14 ani – un pachet de energie, emotie si nerabdare ce ascund si o inteligenta si capacitate de stapanire datorita ambitiei, care iarasi demonstreaza cat de frumos poate sahul sa scoata la iveala calitatile copiilor.

20190402_154445

Alin Mazilu – cl. a IV-a – 5p. – locul 2 12 ani – la al II-lea rezultat foarte bun consecutivun sportiv polivalent, deosebit de talentat, cu o fantezie si maturitate in exprimare sportiva rare, cu calitati de lider, ce promite performante deosebite daca va persevera.

20190407_121859

Costel Milea – cl. a VII-a – 5p. – locul II 14 ani – cel mai experimentat sahist al scolii, cu  personalitate si calitati remarcabile.

20190407_140332

Costi Ciubotaru – cl. a II-a – 5p. – locul 2 10 ani - unul dintre cei mai nerabdatori elevi din Univers, raspunzand deseori inainte ca profesorul sa termine de formulat jumatate din intrebare, dar pe care ambitia l-a transformat, dand dovada de o stapanire de sine nebanuita, ce i-a adus un rezultat exceptional, unul din cele mai bune exemple ca sahul poate forma caractere !!!

20190407_140207

Raimondo Beldie – cl. a II-a – 5p. – loc I sub 14 ani – probabil cel mai ambitios sahist al scolii, cand reuseste sa completeze si cu rabdare este de neoprit !

20190407_121821

Nicoleta Calin – cl. a IV-a – 5p. – locul I feminin(6 general) – probabil cea mai premiata sahista a scolii, rezultat al constinciozitatii si perseverentei, atat la lectii cat si la teme!

Sunt ferm convins ca fiecare dintre acesti copii poate progresa semnificativ si foarte repede si obtine rezultate remarcabile, nu numai la sah!

Multumim tuturor parintilor, tuturor cadrelor didactice ce-i indruma, Doamnei Director Loredana Constandache si Domnului Primar Nita Chebac pentru sprijin si tuturor ce le sunt alaturi !

Clasament Teme sem.II 

Nume Prenume concurs 19.mar 20.mar AmenintariA AmenintariB coop+dbl
mixI/st2 mixJ/st2 p50/st3 p51/st3 p43
26.mar 26.mar 29.mar TOTAL
1 Beldie Raimondo-Gabriel 3 4 4 4 3 5 23
2 Ciubotaru Costache-Costel 1 6 2 3 3 4 19
3 Ghenea Elena-Loredana 0 8 4 3 15
4 Calin Anca 3 5 1 5 14
5 Calin Nicoleta 0,5 5 5,5 11
6 Lupu Mircea-Ovidiu 3 4 3 1 11
7 Mazilu Alin 2 5 7
8 Milea Cosmin-Costel 0 6 6
9 Caraiman Angela 1 4 5
10 Gheorghiu Valeriu-Timotei 1 3 4
11 Caraiman Maximo-Cristiano 1 2 3
12 Constandache Irina 1 1 2
13 Sardare Nicusor-Gabriel 0 2 2
14 Trandafir Elena-Iulia 0 2 2
15 Apetroae Robert 1,5 1,5
16 Murgoci Vlad-Marian 0 1 1
17 Constandache Stefan 0,5 0,5
18 Panzariu Debora-Timeea 0,5 0,5
19 Carp George 0 0
20 Milea Alesia-Iuliana 0 0
21 Calin Petrisor 0 0
22 Marus Miruna-Teodora 0 0

Muta cel cu piesele in partea de jos, gasiti cea mai buna mutare :Urmatoarele exercitii sunt din partidele jucate vinerea, la Grivita, de catre copii scolii.

1.

Calin Nicoleta - Apetroae Robert (6...d6)

2.

Calin Nicoleta - Apetroae Robert (16...h5)

3.

Calin Nicoleta - Apetroae Robert (19...c6)

4.

Calin Nicoleta - Apetroae Robert (22.Bb4)

5.

Calin Nicoleta - Apetroae Robert (30.Kh2)#2

6.

Beldie Raimondo - Carp George (4.Nf3)

7.

Beldie Raimondo - Carp George (12.Nb5)

8.

Beldie Raimondo - Carp George (16.e5)

9.

Beldie Raimondo - Carp George (18...Qh4+)

10.

Beldie Raimondo - Carp George (18.Rh1)

11.

Beldie Raimondo - Carp George (19.g3)

12.

Constandache Irina - Calin Anca (7.Nf3)

13.

Beldie Raimondo - Carp George (9.c4)

14.

Beldie Raimondo - Carp George (20.hxg3)

15.

Beldie Raimondo - Carp George (22.Qe1)

16.

Beldie Raimondo - Carp George (24.Rh3)

17.

Calin Anca - Caraiman Angela (19...Nxa7)

18.

Calin Nicoleta - Apetroae Robert (17...Rf8)

19.

Calin Nicoleta - Ghenea Loredana (46...Qh1+)

20.

Constandache Irina - Calin Anca (7.Nf3)

21.

Constandache Irina - Calin Anca (11...Bg5)

22.

Constandache Irina - Calin Anca (14...g5)

23.

Constandache Irina - Calin Anca (18...g4)

24.

Lupu Ovidiu - Ocheana Claudia (4...d5)

Albul muta, gasiti cea mai buna mutare

1.pos1

2.pos2

3.pos3

4.pos4

5.pos5

6.pos6

7.pos7

8.pos8

9.pos9

10.pos10

11.pos11

12.pos12

Voi reveni cu inca un set, mai interesant..

DEBUT EXCELENT LA OLIMPIADA GIMNAZIILOR

Absolut toti elevii Scolii Gimnaziale Grivita s-au comportat admirabil, la prima lor participare intr-o competitie scolara pe echipe – Olimpiada Gimnaziilor, reusind sa obtina cu ambele echipe 5p(2 victorii, un egal si 3 infrangeri) si locurile I si al II-lea in clasamentul neoficial pe mediu rural, la numai 4 luni de la primele lectii de sah organizate in parteneriat cu Palatul Copiilor Galati.

Felicitari tuturor sahistilor griviteni, in afara celor prezenti fiind un grup cel putin la fel de numeros, de copiii la fel de talentati, ce nu au putut participa fie din motive de sanatate, fie pentru ca am aflat foarte tarziu ca putem participa cu doua echipe, fie pentru ca sunt inca prea mici pentru o competitie cu elevi pana la clasa a VIII-a!

Stefan Constandache a debutat cu o mare surpriza, depasindu-l net pe cel mai experimentat elev din Grivita, singurul component al celor doua echipe ce participase la lectiile de sah organizate in trecuta de Primaria Grivita. Stefan aratase si la lectiii, ca atunci cand are rabdare, poate juca foarte bine.

Cosmin Milea a avut o misiune foarte dificla, la prima masa, intalnind numai jucatori cu mare experienta, dar reusind sa joace de la egal la egal cu ei, chiar daca in cele din urma experienta si-a spus cuvantul. Cu o pregatire corespunzatoare, Cosmin va reusi sa puncteze curand in fata unor astfel de jucatori.

Madalin Surel, prezent ceva mai rar la cursuri, si-a imbunatatit jocul de la o partida la alta, reusind sa puncteze decisiv in ultimile doua runde. Cu mai multe prezente la cursuri poate progresa semnificativ destul de repede.

Robert Apetroae, cel mai optimist sahist grivitean, un autodidact asa cum se si caracterizeaza, a inceput cu o serie fantastica de 4 victorii consecutive, repetand ispravile din ultimile concursuri la care a fost premiat de fiecare data.

Anca Calin a etalat si ea un joc bun, in crestere, obtinand puncte importante in ultimele doua runde.

Nicoleta Calin a reusit un rezultat excelent, 4 puncte/6, gratie seriozitatii in pregatire dar si aplicarii corecte a celor invatate. Ne asteptam la surprize placute si in continuare, in competitiile individuale.

Irina Constandache 4 puncte, un rezultat si o maturitate in joc rare la varsta ei(sub 9 ani).

Loredana Ghenea a punctat in momentele cele mai importante, remizele ei aducand victoriile echipei, datorita unei determinari dar si luciditati rar intalnite la primele luni de sah.

Multumim Primariei si Consiliului Local Grivita, intregului colectiv didactic al scolii si in special parintilor!

Vom reveni cu temele pentru vacanta si analize personalizate ale partidelor pentru cei ce vor trimite primele raspunsuri.

TEME 

#1 Mat, Albul muta

1.

pos99

2.

p46pos1

3.

p46pos2

4.

p46pos3

5.

p46pos4

6.

p46pos5

7.

p46pos6

8.

p46pos7

9.

p46pos8

10.

p46pos9

11.

p46pos10

In Comuna Grivita din Judetul Galati se invata din nou sah, incepand cu 9 septembrie 2018, intr-un proiect al Scolii nr.1 Grivita in parteneriat cu Cs Sah Club Galati, Palatul Copiilor Galati,  Primaria Grivita si speram, curand, alte institutii, pentru ca in mediul rural exista un potential fantastic, peste 100 copii din cei 247 ai scolii aratandu-si interesul pentru cursurile de sah, ce au loc in fiecare zi, dupa orele de curs, toti copii avand acces gratuit.

O parte dintre elevi cunosc deja regulile jocului, asa cum se vede si din rezultatele primelor teste :

Nume Prenume clasa Mutarea pieselor Capturarea atacatorului Sah mat Sahmat2 TOTAL
1 Milea Cosmin-Costel VII 10,5 19 19 31 79,5
2 Ignat Roberto VII 6 21 19 32 78
3 Calin Nicoleta IVB 11 22 16 28 77
4 Lupu Constanta-Dana IVB 10 22 16 25 73
5 Ghenea Elena-Loredana IIIA 10 15 14 33 72
6 Tudosa Stefanut-Emanuel VII 9,5 8 17 34 68,5
7 Olaru Sara VII 8 18 9 33 68
8 Calin Anca VII 23 15 27 65
9 Mazilu Alin IVA 8,5 10 9 33 60,5
10 Andrei Adelin-Petrisor IIIA 5 9 7 33 54
11 Marus Miruna-Teodora II 11,5 24 18 53,5
12 Constandache Irina IIIA 8 9 9 18 44
13 Caraiman Angela IIIA 8,5 7 3 25 43,5
14 Constandache Stefan IIIA 5 18 9 8 40
15 Carp George-Marian V 11 13 9 6 39
16 Matei Samira-Andrea IIIB 8 8 13 9 38
17 Alecu Alexia-Elena IIIA 10 16 6 6 38
18 Gheorghiu Valeriu-Timotei IVA 5 1 10 21 37
19 Talaba Daniel-Gianpiero V 8 13 16 37
20 Panzariu Timeea-Debora IIIA 4,5 14 8 10 36,5
21 Lupu Mircea-Ovidiu II 11 17 8 36
22 Gheorghiță Ionuț IIIB 9 12 10 31
23 Momoloaca Catalina-Petruta VII 9,5 13 8 30,5
24 Murgoci Vlad-Marian IIIA 7,5 5 17 29,5
25 Milea Alesia-Iuliana I 9 15 24
26 Trandafir Elena-Iulia IIIA 13 1 10 24
27 Caraiman Melisa-Elena V 8 7 8 23
28 Pânzaru Ancuța-Iudita I 9 13 22
29 Plesa Larisa-Andreea II 11 10 21
30 Jalba Maria-Valentina VI 10 11 21
31 Gheorghiu Teodora IVA 10,5 10 20,5
32 Trandafir Daria-Andreea IIIA 4 9 5 1 19
33 Tiron Tania-Teodosia IVA 7 3 2 7 19
34 Apetroae Robert-ionut V 11 7 18
35 Ochiană Claudia-Denisa IVB 4 11 3 18
36 Trusan Roberta-Petrina IIIA 8 8 2 18
37 Beldie Raimondo-Gabriel II 10 7 1 18
38 Surel Madalin VI 8 9 17
39 Grigoraș Cosmin VII 4 13 17
40 Marus Ionuț-Daniel IIIB 6,5 10 16,5
41 Ivascu Florentina-Mihaela IIIA 6 7 3 16
42 Gheorghiu Stefania II 8 7 15
43 Anghel Cosmina-Eliza II 6 9 15
44 Danaila Elena II 0 15 15
45 Ochiană Delia-Cristina IVB 2 11 13
46 Plesa Nicolas-Costin II 13 13
47 Stan Aurelian-Marian VI 8 4 12
48 Nare Gabriela-Ștefania I 11 11
49 Surel Amira-Daniela IIIA 6 1 4 11
50 Sandu Andrei VI 9,5 9,5
51 Matei Marian VI 9 9
52 Buruiană Gheorghe-Raul V 9 9
53 Juganaru Denisa-Lucica VI 7 7
54 Gheorghiu Denisa-Maria II 2 4 6
55 Gheorghiu Andrei-Constantin I 6 6
56 Caraiman Eliza-Chiara VI 5 5
57 Roman Florina-Cosmina IVB 5 5
58 Forcoș Ovidiu-Valentin IVB 5 5
59 Ghenea Leonard-Iulian IIIA 5 5
60 Bahmutaru Cristina-Nicole II 3 2 5
61 Mihalache Lavinia-Camelia I 2 3 5
62 Angheluță Lavinia-Marina V 5 5
63 Murgoci Janeta-Georgiana VI 5 5
64 Gheorghiu Laura-Ana IVA 4,5 4,5
65 Caraiman Mayra-Eliza II 3 1 4
66 Tinjala Sergiu VII 4 4
67 Caraiman Mattia-Danielle II 3 3
68 Suru Bianca II 3 3
69 Ciobotaru Costache-Gabriel II 3 3
70 Sardare Gabriel-Nicusor II 3 3
71 Stangă Ana-Maria IVB 0 2 2
72 Costea Robert-Denis IVB 2 2
73 Danaila Patrik II 2 2
74 Avram Madalina-Cosmina V 2 2
75 Vasilache Maria V 2 2
76 Ionascu Ionut-Nicusor IIIA 1 1 2
77 Calin Petrisor II 0 2 2
78 Coman Claudiu-Ionut IVB 0,5 1 1,5
79 Frătiță Gabriela-Roxana VII 1 1
80 Trandafir Ionel-Cristian IVA 1 0 1
81 Lupu Cristina II 1 1
82 Jugaru Giulia II 1 1
83 Mihalache Alexandru II 1 1
84 Andrei Sergiu-Marian V 1 1
85 Apachiței Claudiu-Ionuț V 1 1
86 Arcip Nicoleta-Denisa V 1 1
87 Anghel Ana-Maria VI 1 1
88 Anghel Claudia-Cristina VI 1 1
89 Nedelcu Andreea-Elena VI 1 1
90 Monea Nicoleta-Camelia VII 1 1
91 Toma Didina-Denisa VI 0 0
92 Mardale Cosmin-Costel IVB 0 0
93 Hurdui George-Iulian IVB 0 0
94 Antonoaea Laura-Loredana IIIB 0 0
95 Ionașcu Dragoș-Andrei IIIB 0 0 0
96 Marin Dumitra-Valentina IIIB 0 0
97 Nare Ionuț-Florin IIIB 0 0
98 Beldie Alesia-Maria IIIA 0 0
99 Nedelcu Florin-Cristi IIIA 0
100 Mihalache Mario-Angel I 0 0 0