Grand Prix Sud Est ed. a II-a

Clasamentele la Rapid si Blitz sunt finale iar finalele vor avea loc in primul week-end al anului – pe 5 respectiv 6 ianuarie. Finalistii sunt rugati sa confirme prezenta pana pe 3 ianuarie(locurile 1-3 nu platesc taxe de participare, pentru ceilalti taxa fiind de 70 lei la rapid si 50 lei la blitz.

 

Grand Prix Rapid Open BONUS 24 AXIS DUNARII VARA MICPRINT BR SHOP NJ NS TOT
1 Vorniceanu Alina 15 3 4 2,5 4 4,5 33
2 Chipaila Cristian-Florin 15 2 3,5 2 3 4,5 30
3 Andres Marina-Corina 15 1 5 2 2 4,5 30
4 Galatanu Iulian-Marinica 12 3 4 3 6 28
5 Ghimpu Samuel-Timotei 9 4 3 5 6 27
6 Preda Iulian 12 3 2,5 3,5 5,5 27
7 Rascanu Costel-Cristinel 12 2 3   2 5         24
8 Moisi Diana 9 3,5 3 3 4,5 23
9 Calinoiu Constantin 12 1 2,5 3 4 23
10 Dumitrascu Andrei-Cezar 9 4,5 4,5 4 22
11 Baltagaru Mario-Cosmin 9 2 3 3 3,5 21
12 Barbu Simon-Alexandru 9 1 2 3,5 4,5 20
13 Popa Gabriel 9 4 3,5 3,5 20
14 Dan Cristian-Mihaita 9 3 3 2,5 18
15 Serban Eugen 9 2 2 4,5 18
16 Tudoroiu Razvan-Catalin 9 3,5 1,5 3,5 18
17 Nedelcu Teodor-Cosmin 6 3 2,5 5,5 17
18 Chirila Carmen-Maria 12 0 2 1 1 16
19 Giugiuc Andrei-Calin 6 4 5 15
20 Ciobanu Viorel-Adrian 6 4 4,5 15
21 Dubic Roman 6 4 4,5 15
22 Bitca Gheorghe 6 4 4 14
23 Buca Dragos-Stefan 6 4,5 3,5 14
24 Marin Andrei 6 3 5 14
25 Ancuta Eduard-Gabriel 6 4 3,5 14
26 Antonica Dragos-Andrei 6 3,5 3 13
27 Bordei Rares-Gabriel 6 3,5 3 13
28 Cervis Jean-Mihai 6 3 3,5 13
29 Oprea Lucian 6 2,5 3,5 12
30 Oprea Cosmin-Catalin 6 3 2,5 12
31 Ungureanu Florin 6 2 3 11
32 Bujor Andrei-Cristian 6 2 2,5 11
33 Vasilescu Ciprian-George 6 2,5 2 11
34 Tocu Delia-Georgiana 6 4 0 10
35 Zamfir Andrei 6 2 2 10
36 Sufletel Georgel 6 1 2,5 9,5
37 Paiovici Andreea 6 1 0,5 7,5
Grand Prix Rapid U13 BONUS 24 AXIS DUNARII VARA MICPRINT BR SHOP NJ TOT
1 Dumitrascu Andrei-Cezar  15 5 4,5 4,5     4,5 4   38  
2 Vorniceanu Alina  15 3 4   2,5 4   4,5   33  
3 Zamfir Andrei  15 1   3 2,5 2   2   26  
4 Bujor Andrei-Cristian  9     2 4 2,5     8 26 U9
5 Vasilescu Ciprian-George  12 3     5   2,5 2   25  
6 Moisi Diana  9   3,5     3   3 4,5 23  
7 Cristea Amana-Mihaela  9     3,5     3 3,5 4 23  
8 Iorga Andrei 9 3 3,5 2,5 3,5 22
9 Antonica Dragos-Andrei 6 3,5 3 7,5 20
10 Cervis Jean-Mihai 9 3 3,5 4 20
11 Oprea Cosmin-Catalin 9 3 3,5 2,5 18
12 Cojocaru Theodor-Matei 9 3 2,5 3 18
13 Nedelcu Teodor-Cosmin 6 3 2,5 5,5 17
14 Chirila Carmen-Maria 12 0 2 1 1 16
15 Munteanu Mihai (D.) 9 2,5 2 2 16
16 Giugiuc Andrei-Calin 6 4 5 15
17 Buca Dragos-Stefan 6 4,5 3,5 14
18 Marin Andrei 6 3 5 14
19 Ancuta Eduard-Gabriel 6 4 3,5 14
20 Bordei Rares-Gabriel 6 3,5 3 13
21 Dache Teodor-Andrei 6 3 3 12
22 Gales Randi-Ioan 6 3 3 12
23 Marcu Andrei-Denis 6 3 2,5 12
24 Ivanov Andrei 6 3 2 11
25 Botez Mario-Alexandru 6 1 3 10
26 Tocu Delia-Georgiana 6 4 0 10
27 Grigorescu Timeea-Maria 6 2 1 9
28 Paiovici Andreea 6 1 0,5 7,5
Grand Prix Rapid U9 BONUS 24 AXIS DUNARII VARA MICPRINT BR SHOP NJ NS TOT
1 Gales Randi-Ioan  12 3   3,5 3     4,5 6   32
2 Patriche Stefan  12 3,5 2,5 3     4   5   30
3 Iordache Matei-Stefan  9   4,5 4       4 4,5   26
4 Bujor Andrei-Cristian  9     2 4 2,5     4 4 26
5 Haineala Iustin-Petru  12 2   2,5     5 3     25
6 Savin Mihai  9   3,5 3       3,5 5   24
7 Iorga Alexandru-Gabriel 9 2 4 3,5 4 23
8 Tucanu David-Andrei 12 0 2 4 1,5 20
9 Carp Albert 9 4 3 2,5 19
10 Patrascu Maria-Teodora 9 3 1,5 5 19
11 Esanu Stefan 9 2 4 2 17
12 Munteanu Mihai (D.) 9 2,5 2 1 15
13 Datcu Adrian-Iulian 6 3 5 14
14 Ursu Bogdan 6 4 4 14
15 Preda Maria (C) 6 3,5 4 14
16 Leu Dragos 6 2 5,5 14
17 Dache Teodor-Andrei 6 4,5 3 14
18 Radulescu Larisa-Stefania 6 2,5 4 13
19 Gheorghe Matei 6 3 3 12
20 Cirnu Luca-Andrei 6 2,5 3 12
21 Botez Alexia-Maria 6 2 2 10
22 Leoca David-Cristian 6 2 2 10
23 Ungureanu Cristian 6 3 1 10
24 Grigorescu Timeea-Maria 6 2 1 9

Loc Grand Prix BLITZ bonus 24.ian dunarii vara   total  
1 Ghimpu Samuel-Timotei  9 5 4 5,5   23,5  
2 Galatanu Iulian-Marinica  9 4,5 5 4,5   23  
3 Popa Gabriel  9 4 5 4,5   22,5  
4 Jugaru Lucian  9 4 3,5 3,5   20  
5 Barbu Simon-Alexandru  9 3 4 3,5   19,5  
6 Calinoiu Constantin  9 2 3 3   17  
7 Chipaila Cristian-Florin  9 2 3 3   17  
8 Ciobanu Viorel-Adrian 6 5 4 15
9 Bujor Andrei-Cristian  6 2 3 4   15 1U13/U09
10 Nedelcu Teodor-Cosmin  6 4,5 3,5     14 2U13
11 Dan Cristian-Mihaita 6 3 3,5 12,5
12 Vasilescu Ciprian-George  6 1,5   5   12,5 3U13
13 Oprea Lucian 6 3 3 12
14 Popa Marius-Ionut 6 3 3 12
15 Rascanu Costel-Cristinel 6 3 3 12
16 Serban Eugen 6 3 3 12
17 Ungureanu Florin 6 3 3 12
18 Dumitrascu Andrei-Cezar  6 3,5 2     11,5 4U13
19 Cojocaru Theodor-Matei  6 2   3   11 5U13
20 Iorga Alexandru-Gabriel  6 2 2,5     10,5 6U13/2U9
21 Munteanu Mihai (D.)  6   2 2   10 7U13/3U9
22 Zamfir Andrei  6 1   2,5   9,5 8U13
23 Haineala Iustin-Petru  6 2 1     9 4U9
24 Iorga Andrei  6 1 1,5     8,5 9U13
25 Paiovici Andreea  6   1,5 1   8,5 10U13

 

Grand Prix Clasic OPEN bonus semif festiv dunav gresu trofeu r100 NJ NS vet TOTAL
1 Andres Marina-Corina 15   2,5 5 4,5 3,5 4,5       35
2 Rascanu Costel-Cristinel 12 4,5 3 4 4,5 3         31
3 Ciobanu Viorel-Adrian 9 7 4,5     4,5 5       30
4 Chipaila Cristian-Florin 15   2,5 4 3 2 2,5       29
5 Galatanu Iulian-Marinica 12   4,5   4,5 3,5 4,5       29
6 Barbu Simon-Alexandru 12     4 3,5 4   5,5     29
7 Vulpe Raisa-Georgiana 9 3,5 3 3 4,5 4,5 27,5
8 Tufa Mihai 9 3,5 3,5 4,5 3 4 27,5
9 Bratu Gheorghe 12 4 4 3,5 3,5 27
10 Jugaru Lucian 12 3 4 3,5 4 26,5
11 Preda Iulian 9 5 3 3,5 4,5 25
12 Voicu Teodor-Mihnea 6 5 4 3,5 6 24,5
13 Costea Ghita 12 2,5 3,5 2,5 3 23,5
14 Chirpii Alexandru 9 4,5 5 5 23,5
15 Florea Adrian 9 4 1,5 1,5 3 4,5 23,5
16 Voicu Gabriel 9 5,5 3,5 4,5 22,5
17 Dumitrica Neculai 12 2,5 3,5 2,5 1,5 22
18 Calinoiu Constantin 9 3,5 3 2,5 3,5 21,5
19 Racovita Gheorghe 9 3,5 4,5 3,5 20,5
20 Martinenco Sergiu 9 3,5 4 3,5 20
21 Dumbrava Victor-Andrei 9 3,5 3,5 3,5 19,5
22 Giugiuc Andrei-Calin 6 4,5 3 4 17,5
23 Ifrim Mihai 6 5 3,5 3 17,5
24 Ungureanu Florin 9 1,5 3 3,5 17
25 Codreanu Alex-Cosmin 6 6 4 16
26 Popa Gabriel 6 5 5 16
27 Zamfir Octavian 9 1,5 2,5 2,5 15,5
28 Dubic Roman 6 4,5 5 15,5
29 Cucoanes Andrei 6 5,5 2,5 14
30 Dumitrascu Andrei-Cezar 6 4 4 14
31 Focsa Iurie 6 3 4 13
32 Gurguiatu Sandu 6 3,5 2,5 12
33 Necula Gabriel 6 3 3 12
34 Melnicu Ionut-Gabriel 6 3 3 12
35 Chirila Carmen-Maria 6 2 1 2,5 11,5
36 Tudorachi Dragos-Gabriel 6 2,5 3 11,5
37 Nicolae Daria-Stefania 6 2,5 3 11,5
38 Macovei Mihai 6 4 1 11
39 Stanciu Anton 6 1 3 10
40 Craciun Cristian-Gabriel 6 2 2 10

In sectiunea BLITZ vor participa la FINALA primii 7 clasati(locurile 6-7 fiind la egalitate), in timp ce copiii sub 13 ani vor avea toti acces la FINALA fiind premiati separat, sub 13 respectiv sub 9

 

            Anul acesta Grand Prix Sud Est va cuprinde 3 sectiuni separate, cu finale turnee inchise la care se califica primii 6 clasati de la fiecare categorie (pe categorii de varsta: Open, sub 13 ani, sub 9 ani) in a doua jumătate a lunii decembrie :GRAND PRIX SUD-EST ed a II-a

  • Sah clasic(la finale timpul de joc va fi 90min/40 mutari+30 min+30sec./mutare);
  • Sah rapid(la finale timpul de joc va fi 25min+10sec);
  • Blitz(la finale timpul de joc va fi 5min+2sec);

Vor face parte din Grand Prix Sud Est toate turneele omologate organizate de Cs Sah Club Galati, Cs Micul Print Braila si alte cluburi ce isi vor arata interesul in primul trimestru al anului.

Se vor aduna in clasamentele Grand Prix Sud Est punctele obtinute in etapele acestuia(cele mai bune 5 punctaje cu tot cu bonus), 3 puncte bonus/turneu pentru participare(nu si la Campionatele Nationale), punctele obtinute la Campionatele Nationale Individuale de juniori si seniori(inclusiv Campionatele Nationale Scolare si Semifinalele Campionatului National Individual pentru seniori).

Pentru a intra in clasamentul Grand Prix, pentru fiecare sectiune(clasic,rapid,blitz),jucatorii trebuie sa participe la cel putin 2 etape(exclusiv fazele Campionatelor Nationale)

 PREMII CLASAMENT GENERAL

 Locul I-III dreptul de a participa la finala  fara plata taxei de participare.

Locul IV-VI dreptul de a participa la finala cu plata taxei de participare.

Locul VII-X dreptul de a participa la finala cu plata taxei de participare, in cazul neparticiparii unor sportivi mai bine clasati.

  

PREMII pentru FINALE

 Locul I – Cupa si  medalie + voucher (750 lei clasic, 450 lei rapid, 250 lei blitz)

Locul al II-lea – Cupa si medalie + voucher(600 lei clasic, 300 lei rapid, 200 lei blitz)

Locul al III-lea – Cupa si medalie + voucher(450 lei clasic,150 lei rapid,100 lei blitz)

Locul al IV-lea – voucher(300 lei clasic, 100 lei rapid,70 lei blitz)

Locul al V-lea – voucher(150 lei, 100 lei rapid 70 lei blitz)

Locul al VI-lea – voucher(150 lei, 100 lei rapid, 70 lei blitz)

Voucherele pot fi folosite exclusiv de catre castigatori si exclusiv pentru achitarea contravalorii costurilor de participare in anul 2019(cazare,masa,taxe de participare sau organizare) la :

  • Campionatele Nationale Individuale(inclusiv cele scolare);
  • Campionatele Europene, UE sau Mondiale(inclusiv cele scolare).

In cazul neparticiparii la nici una dintre aceste competitii, NU se acorda compensatii.