Cupa Axis Libri ed. a VI-a la final

La sfarsitul saptamanii trecute, in Cadrul Festivalului Cultural Axis Libri ed. a X-a, a avut loc Cupa Axis Libri ed. a VI-a, desfasurata in aer liber si organizata sub patronajul Ministerului Culturii de Biblioteca Judeteana „V.A.Urechia” Galati in parteneriat cu CS Sah Club Galati si Primaria Galati.

Au participat peste 130 de copii si juniori. Iata si premiantii :

Turneul F(seniori) :

Loc Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 Pct.  TB1  TB2  TB3
1 II Ungureanu Florin 1486 ROU * 1 1 1 1 1 5,0 6,0 10,0 0,0
2 I Calinoiu Constantin 1593 ROU 0 * 1 1 1 1 4,0 6,0 11,0 0,0
3   Craciun Adrian 0 ROU 0 0 * 1 1 1 3,0 7,0 12,0 0,0
4 Nastase Ionel 0 ROU 0 0 0 * 1 1 2,0 8,0 13,0 0,0
5 Botez Mihaela 0 ROU 0 0 0 0 * 1 1,0 9,0 14,0 0,0
6 II Chipaila Adrian 1068 ROU 0 0 0 0 0 * 0,0 9,0 15,0 0,0

Turneul E(juniori sub 20 ani) :

1. Alex Codreanu(Sah Club Galati) 6p/7 , desi revenit dupa o pauza destul de lunga, a castigat autoritar

2. Marina Andres(Sah Club Galati) 5 p, un rezultat excelent,rezultat al ambitiei si seriozitatii

3. Dragos Buca(Smart Galati) 4,5p

I Fete : Ioana Chicarosie (CSU Bucuresti) 5p, cu un joc matur si foarte bun

Sub 13 ani :

1. Octav Panturu(Genius Galati) 4,5p , desi joaca extrem de rar, o face foarte bine in continuare

2. Cristi Craciun(Genius Galati) 4,5p

3. Cezar Dumitrascu(Sah Club Galati) 4,5p, desi s-a incalzit mai greu, nu putea lipsi dintre premianti

I Fete Alina Vorniceanu 4p.(Sah Club Galati)

De remarcat si evolutia foarte buna a lui

Turneul D(juniori sub 10 ani) :

1. Sebastian Taran(Smart) 6p./7

2. Mihai Cervis(Micul Print Braila) 5,5p

3. David Sofone(Genius) 4,5p

I Fete Oana Stan(Diana Galati) 5p.

II Fete Alexia Ciobanu(Smart) 4,5p

8 ani :

1. Albert Carp(Genius) 4p.

2. Bogdan Ursu(Genius) 4p.

3. Dragos Prisacaru(Genius) 3p

I fete Ana Blanaru(Diana) 2,5p

Turneul A(6 ani) : 

1 4 FC Tucanu David-Andrei ROU 1001 Cs Sah Club Galati 6,0 12,5 20,0 0,0
2 8   Lescai Radu ROU 0 Acs Genius Galati 5,0 13,5 22,0 0,0
3 9   Lumperdean Adrian ROU 0 Acs Genius Galati 4,0 13,0 20,5 0,0
4 3 FC Gheorghiu Theodora Maria ROU 1001 Acs Genius Galati 4,0 12,5 20,0 0,0

Turneul B incepatori sub 10 ani : concurs dominat clar de sportivii de la CS Sah Club Galati si Palatul Copiilor Galati in primele 7 locuri infiltrandu-se doar copii de la Micul Print Braila(un club cu traditie in cresterea de juniori talentati, in ultima vreme cu rezultate din ce in ce mai bune) :

1. Leu Dragos(Sah Club) 5,5p/6 (I 7 ani), a dominat autoritar competitia, reusind unele victorii spectaculoase, la doar 7 ani, un copil deosebit de talentat ce se va impune curand si in concursurile de avansati

2. Angelo Ghinea(Clubul Copiilor Tecuci) 5p(I 10 ani) un rezultat exceptional pentru un debutant , care nu a putut ajunge la prima runda intrucat participase si la Cupa Romaniei Budokai, al IV-lea copil(si cel mai promitator) al Clubului Copiilor Tecuci premiat anul acesta in concursuri

3. Luca Cirnu(Lotca Braila) 5p(I 9 ani)

4. Timeea Grigorescu(Palatul Copiilor Galati)(I fete 9 ani) un rezultat excelent, dupa un inceput timid, Timeea lipsind si ea la prima partida

5. Adrian Datcu(Micul Print Braila) 4,5p(II 9 ani)

6. Alex Zavoiu(Sah Club Galati) 4,5p(III 9 ani)

7. Mario Roman(Braila) 4p.(II 7 ani)

8. Maria Botez(Genius) 4p.(I fete 7 ani)

9.Mihnea Burlan(Diana) 4p.(II 10 ani)

10.Iustin Haineala(Sah Club)(I 8 ani)

11. David Luca(Sc. Miron Costin Galati) 4p(IV 9 ani)

12. Patrick Voicu(Genius) 4p.(II 8 ani)

13. Razvan Alexandru(Genius) 4p.(III 8 ani)

……………………………………………….

16. Matei Cojocaru(Micul Print) 3,5p(III 7 ani)

19. David Prisecaru(Genius) 3p.(III 10 ani)

28. Teodora Mitu(Sah Club) 2,5p(I fete 8 ani)

29. Anemona Ciortan(Palatu Copiilor) 2p(II fete 8 ani)

De remarcat si prezenta numeroasa a juniorilor de la Palatul Copiilor, toti cu evolutii promitatoare la debutul in competitii : Ionut Bejan, Stelian Ionescu, Vlad Balaban, Sebi Severin, Cosmin Stoica, Larisa Gadea, Luiza Ciobanu, Dragos si Ana Porumb, Teodora Istrate

Turneul C 20 ani amatori : 

1 4 FC Necula Gabriel ROU 1001 Acs Smart Galati 5,0 14,5 22,0 0,0
2 8   Arhire Andrei ROU 0 Clubul Copiilor Tecuci 4,0 17,0 25,0 0,0
3 3 FC Ivanov Mihail-Gabriel ROU 1001 Cs Siderurgistul Galati 4,0 14,5 21,5 0,0
4 14   Zaharia Oana ROU 0 Smardan 4,0 12,5 19,0 0,0
5 11   Istrate Bianca-Teodora ROU 0 Palatul Copiilor Galati 3,5 12,0 18,5 0,0
6 1 FC Caicas Matei-Stefan ROU 1001 Clubul De Sah Diana Galati 3,5 10,0 16,5 0,0
7 2 FC Focsa Ana ROU 1001 Clubul De Sah Diana Galati 3,0 14,5 21,0 0,0
8 5 FC Radu Denis-Gabriel ROU 1001 Clubul De Sah Diana Galati 3,0 11,5 18,0 0,0
9 7   Antohi Alexandra ROU 0 Sc. Miron Costin Galati 3,0 10,5 15,5 0,0
10 13   Savin Stefan ROU 0 Acs Genius Galati 2,5 8,0 12,0 0,0