Cine se califica in sferturile Nationalelor online?

GM Bogdan Deac este singurul deja calificat inaintea ultimei runde duble, in timp ce doar MI Teodor Anton si Maria Anghel, mezina concursului, nu mai au sanse de a trece mai departe .

Grupa Margareta Teodorescu : Grupa echilibrata , la un rezultat de egalitate intre WIM Angela Dragomirescu si Maria Ciocan, cumulat cu o victorie la limita in cealalta dubla, survenind egalitate intre locurile 2-4.

Grupa Maria Albulet : WGM Sandu Mihaela are nevoie de un rezultat mai bun decat WGM Voicu Carmen(in caz de egalitate urmand Armagedon) in timp ce WFM Alessia Ciolacu isi poate asigura calificaea cu un egal sau o infrangere la acelasi scor cu WGM Mihaela Sandu.

Grupa Elisabeta Polihroniade : MI Corina Peptan si WMF Miruna Lehaci isi pot asigura calficarea cu victorie, dar si in cazul unei infrangeri la limita pastreaza sanse de a ajunge la Armagedon. Ana Maria Pelin are nevoie si de un alt rezultat decat egalul la prima masa  dar si de victorie in fata WMF Daria Visanescu, aceasta din urma pastrand sanse si la un egal daca la prima masa nu va fi de asemeni egal.

Grupa Cristina Foisor : O victorie la limita a Malinei Aciu impotriva WIM Raluca Sgarcea si egalitate in cealalta intalnire ar surveni egalitate de puncte intre toate competitoarele!

Grupa Octav Troianescu : MI David Gavrilescu are nevoie de o singura remiza pentru a se califica, dar nici aceasta nu este stict necesara, in timp ce MI George Ardelean are nevoie de un rezultat mai bun decat cel obtinut de Campionul Natinal en titre – GM Miron Lucian(in  cazul unui rezultat la fel urmand Armagedon cu acesta), iar MF Dragos Antonica arvand nevoie de victorii in ambele partide dar si de victoria lui Gavrilescu in cealalta partida. Este posibil un Armagedon intre locurile 2-3.

Grupa Ion Balanel : MF George Stoleriu are nevoie de victorie cu in ambele partide, dar si de victoria lui GM Bogdan Deac cu 2-0 in fata lui GM Ciprian Nanu, pentru a-l egala pe acesta din urma si a incerca sa-l depaseasca in Armagedon.

Grupa Theodor Ghitescu : MI Irina Bulmaga si MF Mihnea Ognean au nevoie de victoriiin fata GM Marius Manolache, respectiv MI Robin Dragomirescu, daca acestea vor fi la limita insa, urmand si un Armagedon, iar daca ambele vor fi la limita vom avea dublu Armagedon cu egalitate perfecta in grupa!

Grupa Victor Ciocaltea : GM Cristian Chirila, in mare forma, isi poate asigura calificarea cu o remiza, nici aceasta nefiind strict necesara, in timp ce MI Alexandru David are nevoie de unrezultat mai bun decat MI Mihnea Costachi(in cazul unuia egal urmand Armagedon cu acesta), iar GM Vladislav Nevednichy are nevoie de victorie in ambele partide dar si de victoria lui GM Cristian Chirila.

Timp de joc: Șah rapid 15 min + 10 sec/mutare

Vor juca zilnic de la orele 18:00 fetele, 19:30 baietii

TOTI PARTICIPANTII POT FI URMARITI LIVE PE CHESS COM AICI(atat in timpul Campionatului cat si in afara) 

DOAR BAIETII AICI

DOAR FETELE AICI

De asemeni, pe pagina de facebook a Federatiei vor fi comentarii in direct, ale Capitanilor Nationalelor Romaniei(GM Alin Berescu si GM Ciprian Nanu) si invitatilor lor. 

ALTE STATISTICI :

 

S-a ajuns la mutarea 40 in 43 partide(67% peste 2 treimi), doar doua partide terminandu-se inainte de mutarea 30.

S-a ajuns la mutarea 60 in 17 partide(26,56% peste un sfert)

S-a ajuns in final in 49 partide(76,56% peste 3 patrimi)

Finaluri cu turnuri(unul sau mai multe plus piesa) 24 partide(37,5% peste o treime), in 12 tecandu-se in final pur de tura si doar 2 partide ajungand in final de pioni.

Doar 5 partide s-au terminat cu mat pe tabla, inca una fiind mat la urmatoarea.